28 Wrz
2019

Nagrobek jest to wierzchnia część grobu. Można je spotkać na każdym cmentarzu. Nagrobki mogą się różnić kształtem, materiałem z którego są wykonane i wielkością. Może to być nagrobek gdzie jest pochowana tylko jedna osoba lub cała rodzina wtedy nazywamy to grobowcem rodzinnym. Na nagrobek można wybrać jaki się chce napis ku czi zmarłego. Oczywiście pasuje żeby napis był odpowiedni. Na nagrobku można też umieścić wybrane przez rodzinne zdjęcie zmarłego. Tablica na której znajduje się zdjęcie i napis może mieć różne kształty. Może mieć kształt serduszka, krzyża, prostokąta, kwadratu, koła lub okręgu. Wygląd nagrobka zależy od tego czy osoba ma być pochowana w trumnie czy w urnie. Wielkość zależy czy jest to nagrobek dla małego dziecka czy dorosłej osoby. Dużo osób chowa swoje ukochane zwierzęta. Więc są też i dla nich specjalne nagrobki.

Z jakich materiałów są wykonane nagrobki?

Nagrobki mogą być wykonane z wszelakich materiałów. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest marmur, który może być wykonany w różnych kolorach. Nagrobkiem też może być usypana ziemia nad miejscem pochowania. Nagrobek taki musi przetrwać wiele lat. Musi on też przetrwać różne warunki pogodowe od dużych mrozów po ulewne deszcze. Wykonanie takiego nagrobka nie należy do tanich rzeczy oraz szybkich do zrobienia. Jeśli jest się bardzo bogatą osobą to można sobie wybrać bardzo dziwne kształty nagrobków, np  nagrobek w kształcie samochodu i jakiegoś innego materiału niż podstawowy nagrobek. Jest bardzo dużo firm które zajmują się robieniem nagrobków.

Jak pielęgnować nagrobki?

Od czasu do czasu trzeba jednak po sprzątać nagrobek. Służą do tego specjalne płyny. Najpierw trzeba nagrobek omieść z wszelkich rzeczy które na nim są. W następnej kolejności nakładamy specjalny płyn na szmatkę i czyścimy cały nagrobek. Potem trzeba cały nagrobek spłukać z tego płynu. Po opłukaniu nagrobka można go wypastować. Po skończeniu pracy można już zapalać znicze i kłaść kwiatki. Trzeba pamiętać aby  wyczyścić przynajmniej dwa razy do roku nagrobek kogoś z naszej rodzinny.