24 Sty
2017

Ogrzewanie podłogowe w kuchni – kiedy planować jego montaż?

Ogrzewanie podłogowe w kuchni to kosztowna lecz wygodna sprawa udogodnienia życia. Specjalne rury cieplne umieszcza się bezpośrednio pod warstwą płytek. W rurach tych płynie ciepła woda – działa to na tej samej zasadzie co centralne ogrzewanie w domu z tym, że zamiast grzejników na ścianach – pod kafelkami są poprowadzone specjalne rurki odprowadzające ciepło z układu, które przechodzi przez podłogę i oddaje ciepło. Przekrój poprzeczny wygląda tak jak obrazek.

ogrzewanie podłogowe

  1. Warstwa cementu czyli pierwszej warstwy podłogi. Podstawowa posadzka.
  2. Specjalna folia izolująca. Zapobiega przedostawaniu się ciepła z rur do podłoża znajdującego się pod. Bardzo ważny element – energia cieplna przechodzi powyżej. Wielu fachowców zapomina lub specjalnie nie stosuje tej maty. Ciepło wtedy przenika w dół i rozchodzi się a podłoga ledwo się nagrzewa.
  3. Instalacja grzewcza. Specjalne rurki poprowadzone po całej powierzchni ogrzewanej podłogi. Najczęściej plastikowe – nie rozpadną się po kilku latach. Świetnie odprowadzają ciepło. Bardzo trudno jest je zgnieść lub uszkodzić. Zgrzewa się je na gorąco – dzięki temu idealnie przylegają oraz nie przeciekają.
  4. Warstwa klejąca płytki. Zwykła zaprawa cementowa mocująca płytki do podłogi. Dobrze przewodzi ciepło i jest wytrzymała na wysokie temperatury.
  5. Płytka – przenosi ciepło na zewnątrz. Nie musi być specjalna.

 

Czy jest zdrowe dla człowieka?

Pod względem ewolucji człowieka, ogrzewanie podłogowe w kuchni nie jest zdrowe dla człowieka. Wynika to przede wszystkim z tego, że nasz organizm odprowadza ciepło poprzez stopy. Są one izolatorem. Jeżeli je ogrzejemy – organizm szaleje przez co częściej się pocimy lub źle się czujemy. Długo trwałe działanie ciepła na stopy w zimnym pomieszczeniu może doprowadzić do dużych zmian w naszym organizmie.

Moje spostrzeżenia

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo przyjemne i wygodne zachowując przy tym estetyczność. Przyjemne bo ogrzewa nasze stopy w zimne dni lub poranki. Wygodne ponieważ nie ma konieczności noszenia pantofli – podłoga jest ciepła. Estetyczne ponieważ w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym nie ma kaloryferów lub innych grzejników – jest po prostu ładniej.